Качеството на въздуха на закрито е много важна ценност, всъщност повечето от жителите на планетата прекарват по-голямата част от дните си заключени на закрито, без достъп до добри, чисти и здравословни източници на въздух.
Въздухът играе значителна роля в предаването на болестта. Sars-Cov-2 е тестван от учени в вирусологичната лаборатория на Националния институт по алергия и инфекциозни болести: Американския институт по инфекциозни болести.
Резултатите са публикувани на 17 март в научното списание New England Journal of Medicine.
Впръскан с аерозоли при лабораторни условия, коронавирусът оцелява до три часа. В периода между времето на разпръскването и края на трите часа количеството му е значително намалено (наполовина в рамките на един час). Оцеляването обаче остава по-високо, отколкото бихме искали.
Трябва да се отбележи, че предаването се осъществява винаги между човек и човек, а не директно по въздуха. Това, което се нарича „социална дистанция“, е единствената добра практика за избягване на заразяване. Трябва да се има предвид обаче, че в затворена среда с ограничена циркулация на въздуха, вдишванията и „капчиците“, излъчвани от хора, които кихат, кашлят и говорят, могат да се концентрират на нива, които правят присъствието на повече хора рисковано в случай на инфекция. Следователно трябва да се избягва споделянето на общи затворени пространства, доколкото е възможно, освен ако не са предвидени системи, които „разреждат“ концентрацията на микробното натоварване или чести обмени на въздуха.
Как можем да дезинфекцираме въздуха?
За да се намали предаването на болестта, въздухът може да се дезинфекцира по три начина:
1. Разреждане
2. Филтриране
3. Ултравиолетово бактерицидно облъчване (UVGI) или UV-C пречистване
Тези подходи са приложими за контрол на всеки патоген от настинка, грип, морбили и дори биотеррористични агенти.
Какво се разбира под разреждане, филтрация и пречистване на въздуха?
Разреждането намалява концентрацията на инфекциозни агенти чрез увеличаване на количеството външен въздушен поток в заетото пространство. Разреждането не унищожава микробите, а по-скоро намалява концентрацията им, като ги разпространява върху по-голям обем въздух.
Филтрацията намалява концентрацията на инфекциозни агенти, чрез прекарване на въздуха през високоефективни въздушни филтри, които улавят бактериите и вирусите и ги отстраняват от циркулация.
UV лампи могат да се използват в затворени помещения, като се поставят във вентилационни канали или се прилагат специфични системи за обработка на въздуха. Самостоятелните пречистватели на въздуха също са друг начин за обработка на въздух в затворена среда. Използването на UV-C лампи се препоръчва във всички помещения, споделени от няколко души. Инфекциозните частици се движат във въздуха след естествени конвективни движения, които обикновено се придвижват от пода към тавана на помещение. Пълното микробно инактивиране възниква поради кумулативния ефект на експозиция във времето, тъй като инфекциозните частици многократно се транспортират при рециркулация. Всеки UV-C пасаж инактивира инфекциозните частици, докато тяхната концентрация бъде ефикасно елиминирана.